Jak zostać trenerem personalnym i jak wybrać najlepszy kurs?

Jak zostać trenerem personalnym

i jak wybrać najlepszy kurs?

Jakkolwiek prozaicznie by to nie zabrzmiało, jeśli planujesz rozpocząć działalność jako trener personalny, musisz wybrać odpowiedni kurs i szkolenia, które dostarczą Ci niezbędnej wiedzy i umiejętności.

Konkurencja w tym zawodzie jest tak duża, że powoli nie ma już miejsca na „takich sobie” trenerów. Na rynku dostępnych jest też wiele szkoleń. Jednak jak wybrać ten najlepszy kurs trenera personalnego? Czym się kierować przy wyborze? Jak uniknąć nieskutecznych szkoleń?


Na wstępie jedna ważna kwestia!

Zawód trenera personalnego jest zawodem wolnym, zderegulowanym. Z formalnego punktu widzenia nie są wymagane uprawnienia do wykonywania zawodu trenera personalnego. Jeśli jakaś instytucja szkoleniowa promuje się możliwością wydawania certyfikatów lub legitymacji poświadczających uzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu trenera, to – mówiąc delikatnie - formułuje komunikaty nie do końca odpowiadające rzeczywistości prawnej.


Oczywiście nie neguję wartości i znaczenia uzyskanych certyfikacji z odbytych szkoleń. Jednak trzeba pamiętać, że Twoją pozycję na rynku będzie określać jakość Twojej pracy, Twoja wiedza i skuteczność. A to, jak zaczniesz i jakie będą standardy Twojej pracy od samego początku, w dużej mierze zależy od wyboru odpowiedniego szkolenia.

I w tym miejscu najważniejsze jest określenie tego, co powinny dawać Ci szkolenia (a przynajmniej te dobre) - jest to gwarancja rzetelnej, zweryfikowanej i zaktualizowanej wiedzy, popartej jakościowymi badaniami naukowymi. Jednak sama teoria, bez praktycznego spojrzenia na temat, bez wzbogacenia treści szkolenia o informacje i wskazówki płynące z praktyki i doświadczenia, nie wystarczy, by określić dane szkolenie jako dobre czy wartościowe.

Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze kursu?


PROGRAM KURSU

Naprawdę dobry kurs trenera personalnego powinien uwzględniać w swoim programie zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną, a jeszcze lepiej wiedzę sfunkcjonalizowaną. Dać ci podstawy teoretyczne, z których wynikają zasady treningowe, byś po ukończeniu kursu był w stanie sam/a ocenić, czy dany wariant ćwiczenia jest poprawny lub nie.

Bez wiedzy teoretycznej z zakresu choćby anatomii, biomechaniki sportowej, fizjologii wysiłku, programowania i metodyki treningu i bez gruntownego zrozumienia tych zagadnień, będziesz powielał schematy, które ktoś Ci przekazał, nie rozumiejąc z czego wynikają Twoje działania.

Podpowiem Ci od razu, że w ten sposób nie osiągniesz sukcesu w tym zawodzie. 😉

Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę analizując program kursu?

W programie dobrze przemyślanego kursu muszą znaleźć się zagadnienia obejmujące specyfikę pracy. Trener personalny w swojej pracy musi uwzględniać różne cele i ograniczenia swoich podopiecznych. Do tych celów, poza kształtowaniem sylwetki, będą należeć też te mniej oczywiste, jak np. poprawa wyników sportowych, korekcja wad postawy czy praca nad wydolnością.

Kolejnym istotnym elementem programu szkolenia, szczególnie biorąc pod uwagę rosnącą konkurencję na rynku, powinien być blok dotyczący marketingu, sprzedaży, kwestii formalno-prawnych działalności trenera i współpracy z klientem.


KADRA WYKŁADOWCÓW

Zaraz obok programu, najważniejszym filarem oferty szkoleniowej są wykładowcy.

Co dość oczywiste - dobry szkoleniowiec powinien mieć bogatą wiedzę i doświadczenie, ale też umiejętność przekazywania wiedzy. Trenerzy z wieloletnim doświadczeniem, którzy łączą praktykę z szeroko rozumianym dorobkiem naukowym i ciągłym kształceniem, to dobry trop.

Nie kieruj się natomiast kryterium wyników osobistych. Pamiętaj, że rekordy osobiste nie muszą przekładać się na zdolność przekazywania wiedzy. Weź pod uwagę, że większość zawodników ma jednak swoich trenerów, którzy mówią im, co mają robić, jak i dlaczego.  Rekordy osobiste w sporcie mogą być godne podziwu, ale budują autorytet tej osoby jako zawodnika, a nie jako wykładowcy.

Nie kieruj się też wyłącznie kryterium rozpoznawalności. Popularność nie zawsze równa się kompetencjom. Najbardziej rozpoznawalne osoby wcale nie muszą być najlepsze w branży.


FORMA KURSU

Do początku 2020 roku przeważająca część kursów trenera personalnego odbywała się w formie stacjonarnej. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że jest to najbardziej wartościowa forma prowadzenia tego typu kursu, ze względu na rozbudowaną część praktyczną i warsztatową.

Coraz częściej praktykowana forma prowadzenia kursu jest podzielenie go na część teoretyczna - realizowaną w formie online, i część praktyczną - realizowaną w formie stacjonarnej. Czy to dobre rozwiązanie?

Wydawać by się mogło, że tak. Przecież to oszczędność czasu, a wszystkiego można nauczyć się samemu w domu…w rzeczywistości to oszczędność, ale głównie dla firmy szkoleniowej, która tym samym nie ponosi kosztów wynajmu sali. 😉

Najważniejsze jest zrozumienie zagadnień teoretycznych w kontekście praktycznych zastosowań. Interakcja z prowadzącym, możliwość zadawania pytań przy omawianiu najtrudniejszych zagadnień, dotyczących choćby fizjologii, biomechaniki sportowej, płaszczyzn ruchu i kilku innych ważnych kwestii jest i powinna być kluczowa dla każdego początkującego trenera.

Większość z nas doświadczyła tego w szkole, kiedy mieliśmy nauczyć się w domu czegoś, czego nikt nam tak naprawdę nie wytłumaczył. Już sobie przypominasz? No właśnie.

Co za tym idzie, nie rekomendujemy wyboru szkoleń opartych wyłącznie na formie zdalnej. Nauka podstawowych wzorców ruchowych i wypracowanie u siebie solidnego warsztatu jest absolutną podstawą, by móc uczyć innych.


OPINIE ABSOLWENTÓW

Opinie absolwentów to jedno z najlepszych źródeł informacji o danej firmie szkoleniowej.

Sprawdź, czy dana instytucja szkoleniowa udostępnia opinie kursantów na swoich stronach internetowych.

Jeśli to Ci nie wystarcza, poszukaj na przykład grup dyskusyjnych, które skupiają kursantów, i zapytaj o ich opinie na forum. Postaraj się pytać o konkretne kwestie, o których mogłeś przeczytać w tym poradniku, jak program kursu czy kadra wykładowców. Dowiedz się, jak przebiega kurs, czy wykładowcy chętnie i na bieżąco odpowiadają na pytania kursantów, czy można dopytać o kwestie problematyczne.

Atmosfera w trakcie szkoleń również ma znaczenie, jednak zebranie subiektywnych opinii dotyczących “fajności kursu” pozostaw sobie na koniec.

Mam nadzieję, że ten poradnik ułatwi Ci wybór najlepszego kursu trenera personalnego, który będzie początkiem ambitnej i bardzo satysfakcjonującej drogi do osiągnięcia sukcesu w tym zawodzie.

Pozdrawiam,
Adam Herman

Trener personalny z 10-letnim doświadczeniem, trener medyczny, trener przygotowania motorycznego kadry narodowej U20 i U23 w podnoszeniu ciężarów kobiet '19-'21. Co-Founder RockFit Academy.